Sıcak Su İle Halı Yıkama

Halı yıkama işlemi genellikle soğuk su ile yıkanır. Bunun sebebi halıya zarar vermeden, dokusunu bozmadan yıkama yapmaktır. Suyun derecesi genellikle 4°C -16°C  arasındadır. Ancak bazı durumlarda halının dokusu ve yapısına göre buhar ile halı yıkama en etkili yöntemdir. Buhar ile halı yıkama yapılırken kullanılan aslında sıcak sudur. Bu suyun derecesi genellikle 60°C – 100°C   arasındadır, ama 75 °C sıcaklığı geçmek halının dokusuna zarar verebilir.

Sıcak su halıya basınç ile püskürtülerek sıcak su taneciklerinin buharlaşması sağlanır, bu sebepten ötürü buhar ile halı yıkama denir. Basınçlı su halıdaki kirleri ve lekeleri çözer, kirleri ve lekeleri çözmesi için suya deterjanlar katılır, ardından vakum makinesi ile üzerindeki kirler ve lekeler çekilir ve halı temizlenir. Sıcak su ile halı temizleme veya diğer adıyla buharla halı temizleme, halı temizleme işlemleri arasında en etkili olanıdır diyebiliriz. Sıcak su ve deterjanlar yardımı ile halı üzerinde lekelerin dışında, bakterileri, mikropları ve mantarları öldürerek derinlemesine temizlik sunar.

Sıcak su ile halı yıkama işlemi kesinlikle yün halılara, el dokuma halılara ve seyrek dokulu halılara uygulanmamalıdır. Sıcak su yün halıların yapısını bozar halı liflerinin açılmasını ve kopmalar ve deformeler meydana getirebilir. El dokuma halılarında ise dokunan halı desenlerinin bozulmasına, renklerinin kaybolmasına ve yırtılmalara sebep olabilir.

Tüm bunlara ek olarak buharlı halı yıkama işlemi pahalı ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. İnci Halı Yıkama olarak bu işlemi, az maliyet ve mükemmel temizlik garantisi ile sizlere sunuyoruz.

İnci Halı Yıkama yağ lekesi küf lekesi hariç sıcak su kullanmamakta olup daha fazla bilgi almak icin bize ulaşabilirsiniz.

 

Önceki Yazı
Yeni Yazı